Desaťročia bez väčšej obnovy
Dom, do ktorého sa prví obyvatelia sťahovali v roku 1969, neprešiel desaťročia žiadnou väčšou obnovou. V roku 2012 sa však vlastníci definitívne rozhodli, zmeniť to. Ako prvé dali vyregulovať tepelnú sústavu a nainštalovať pomerové rozdeľovače tepla na radiátory v bytoch. V dome s 31 bytmi to tesne pred Vianocami stihli počas rekordných štyroch dní.
Bolo to v období, keď už v mnohých iných domoch boli „pomeráky“ samozrejmosťou, preto rovno zvolili najnovšiu technológiu – rádiový systém. Vďaka nemu do bytov nechodia odpočtári a koncoročné odpočty spotrieb tepla robia na diaľku.
Kto šetrí, má... dosť na obnovu domu
Keďže vlastníci bytov neboli spokojní s predchádzajúcim bytovým správcom, prešiel dom od 1. januára 2013 do správy OSBD Žilina. V dome sa dlho nič nerekonštruovalo, a tak mali našetrenú úctyhodnú sumu – 140-tisíc eur. Z nej zaplatili približne 20-tisíc eur za vyregulovanie tepla. „Rozhodli sme sa, že peniaze ušetrené za teplo nepoužijeme na zníženie „nájomného“, ale zvýšili sme si mesačnú platbu do fondu domu. Tým sme si zároveň vytvorili finančnú rezervu pred komplexnou obnovou domu,“ hovorí zástupca vlastníkov bytov Mário Čelko.
Výboru pomohol záujem obyvateľov
V dome sa sformoval 5-členný výbor vlastníkov bytov, ktorému ostatní zverili prípravu obnovy. „Keď sme prešli pod správu OSBD Žilina a prejavili sme záujem riešiť veci v dome, na družstve sme sa dozvedeli, že to môže fungovať aj prostredníctvom výboru vlastníkov,“ spomína Mário Čelko, ktorý má s prácou pre dom bohaté skúsenosti. Bol domovníkom, je členom výboru vlastníkov bytov od jeho založenia a už viac ako dva roky aj zástupcom vlastníkov bytov. Pamätá si často aj na štvorhodinové stretnutia výboru vlastníkov. Jeho členovia pripravovali obnovu domu s OSBD a zároveň hľadali inšpiráciu vo svojom okolí či u externých odborníkov. Osobne sa boli pozrieť na realizácie niektorých firiem, obnovujúcich bytové domy. Napríklad na výťahy v Žiline, ale aj predsadené lodžie v Bytči, Martine či dokonca v Bánovciach nad Bebravou.
Výboru pomáhali aj ostatní vlastníci, už len tým, že sa zúčastňovali na schôdzach, vďaka čomu bolo možné na prvý raz odhlasovať dôležité návrhy. Susedia často zostali debatovať ešte aj po skončení schôdzí a vzájomné vzťahy sa tak utužili.