Obnova v réžii akčného výboru vlastníkov

Obnova v réžii akčného výboru vlastníkov

Bytový dom na Rajeckej 1 v Žiline je príkladom toho, že komplexnú obnovu domu nemusí vybavovať iba zástupca vlastníkov v spolupráci s OSBD. Tu vznikol akčný výbor vlastníkov bytov, ktorému záujem susedov výrazne pomohol uskutočniť naozaj vydarenú obnovu. A aj keď prípravy na ňu trvali tri roky, výsledok stojí za to.

Desaťročia bez väčšej obnovy
Dom, do ktorého sa prví obyvatelia sťahovali v roku 1969, neprešiel desaťročia žiadnou väčšou obnovou. V roku 2012 sa však vlastníci definitívne rozhodli, zmeniť to. Ako prvé dali vyregulovať tepelnú sústavu a nainštalovať pomerové rozdeľovače tepla na radiátory v bytoch. V dome s 31 bytmi to tesne pred Vianocami stihli počas rekordných štyroch dní.

Bolo to v období, keď už v mnohých iných domoch boli „pomeráky“ samozrejmosťou, preto rovno zvolili najnovšiu technológiu – rádiový systém. Vďaka nemu do bytov nechodia odpočtári a koncoročné odpočty spotrieb tepla robia na diaľku.  

Kto šetrí, má... dosť na obnovu domu
Keďže vlastníci bytov neboli spokojní s predchádzajúcim bytovým správcom, prešiel dom od 1. januára 2013 do správy OSBD Žilina. V dome sa dlho nič nerekonštruovalo, a tak mali našetrenú úctyhodnú sumu – 140-tisíc eur. Z nej zaplatili približne 20-tisíc eur za vyregulovanie tepla.  „Rozhodli sme sa, že peniaze ušetrené za teplo nepoužijeme na zníženie „nájomného“, ale zvýšili sme si mesačnú platbu do fondu domu. Tým sme si zároveň vytvorili finančnú rezervu pred komplexnou obnovou domu,“ hovorí zástupca vlastníkov bytov Mário Čelko.  

Výboru pomohol záujem obyvateľov
V dome sa sformoval 5-členný výbor vlastníkov bytov, ktorému ostatní zverili prípravu obnovy. „Keď sme prešli pod správu OSBD Žilina a prejavili sme záujem riešiť veci v dome, na družstve sme sa dozvedeli, že to môže fungovať aj prostredníctvom výboru vlastníkov,“ spomína Mário Čelko, ktorý má s prácou pre dom bohaté skúsenosti. Bol domovníkom, je členom výboru vlastníkov bytov od jeho založenia a už viac ako dva roky aj zástupcom vlastníkov bytov. Pamätá si často aj na štvorhodinové stretnutia výboru vlastníkov. Jeho členovia pripravovali obnovu domu s OSBD a zároveň hľadali inšpiráciu vo svojom okolí či u externých odborníkov. Osobne sa boli pozrieť na realizácie niektorých firiem, obnovujúcich bytové domy. Napríklad na výťahy v Žiline, ale aj predsadené lodžie v Bytči, Martine či dokonca v Bánovciach nad Bebravou.

Výboru pomáhali aj ostatní vlastníci, už len tým, že sa zúčastňovali na schôdzach, vďaka čomu bolo možné na prvý raz odhlasovať dôležité návrhy. Susedia často zostali debatovať ešte aj po skončení schôdzí a vzájomné vzťahy sa tak utužili.

Marián Čelko

„Rozhodli sme sa, že peniaze ušetrené za teplo nepoužijeme na zníženie „nájomného“, ale zvýšili sme si mesačnú platbu do fondu domu. Tým sme si zároveň vytvorili finančnú rezervu pred komplexnou obnovou domu,“ hovorí zástupca vlastníkov bytov Mário Čelko.
Zvolili si generálneho dodávateľa
Všetci vedeli, že rekonštruovať naraz 7-poschodový dom, vrátane výmeny jediného výťahu, nebude jednoduché. Samotná príprava komplexnej obnovy trvala približne tri roky. Vlastníci získali zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) úver vo výške 274 880 eur na zateplenie domu vrátane strechy, opravu elektroinštalácie v spoločných priestoroch, na nový výťah i výmenu balkónov so statickou poruchou. Doba splácania úveru s nulovým úrokom je 20 rokov.  

Nakoniec sa vlastníci rozhodli, zveriť obnovu domu, okrem výťahu, generálnemu dodávateľovi, teda jednej firme. Do výberového konania sa prihlásili štyri spoločnosti. Z nich vyšliel víťazne Revitalstav.

Nové lodžie sú ako malé terasy
Stavba bola odovzdaná 20. marca 2017. Začalo sa zatepľovaním strechy, potom prišiel na rad plášť domu. Zateplenie má už podľa nových noriem hrúbku 15 centimetrov.  Vlastníci sa rozhodli pre nové predsadené betónové lodžie, v realizácii Revitalstavu. Veľkosťou už skôr pripomínajú malé terasy. Zasklené sú elegantným fínskym bezrámovým systémom, ktorý umožňuje mať lodžiu úplne otvorenú - alebo uzavretú a môže z nej byť trebárs zimná záhrada. Vlastníkovi jediného z bytov v dome, ktorý nemá balkón, spoluvlastníci odhlasovali finančnú kompenzáciu.

Niektoré rozhodnutia robili „za pochodu“
Niektoré rozhodnutia robili vlastníci či výbor „za pochodu“. Takto vymenili projektanta, prvý projekt bol pozmenený. Našli iné riešenie pre zateplenie strechy, podľa prvotného návrhu by sa tu musela  vybudovať atika – tzv. falošné poschodie. Namiesto asfaltového povrchu je na streche špeciálna plastová fólia. „Okolie okien a balkóny mala zatepľovať fenolová pena. Ale po prvom kole súťaže sme sa dozvedeli, že ak by sme tam nechali polystyrén, ušetríme 8 tisíc eur. Ušetrili sme,“ konštatuje M. Čelko.

Výbor vlastníkov vybral ako stavebný dozor skutočne dôsledného odborníka. „Stavebný dozor je dôležitý, lebo naozaj všetko si treba radšej skontrolovať,“ odporúča M. Čelko. Počas prác napríklad zhotoviteľ konzultoval s dozorom aj projektantkou, ako zatepľovať severnú stranu domu s prehnutými panelmi. 
Image
Zvládli väčší výťah aj nový interiér
Na Rajeckej zvládli zrealizovať aj väčší výťah, ťahaný pásmi, nie lanami. Zväčšená výťahová šachta je opláštená cementotrieskovou doskou (CETRIS). Kým starý výťah mal kapacitu 3 osoby a 250 kg, teraz je to 7 osôb a 630 kg. Dodávateľ ho stihol namiesto avizovaných 6 týždňov namontovať za 4 týždne.  

Na dome sú nové pivničné okienka, okolo okapový chodník.
Aj interiér prešiel zmenami - nové sú podlahy v spoločných priestoroch, schránky, zateplené sú steny za schránkami, keďže za nimi sa nachádzajú prízemné byty. Nanovo sú vymaľované pivnice s novým bezprašným náterom na podlahe, aj špajze pri bytoch na jednotlivých poschodiach. Svetlá na chodbách fungujú na fotobunku. Nové sú zvončeky, zástupca vlastníkov vynovil aj kočikáreň. Najbližšou obnovou v dome bude zrejme výmena stúpačiek.  

Nový vzhľad dopĺňa upravené okolie
Vynovený vzhľad domu dopĺňa upravené okolie. Zástupca vlastníkov zohnal betónové kvetináče a zasadil do nich ozdobné krušpány. Mladá mamička z domu s deťmi vysadili kvety a urobili mini záhradku. A napokon šikovný fotograf vyzdobil svojimi snímkami vstupnú miestnosť domu.

Napriek tomu, že od plánovania obnovy po jej ukončenie prešlo niekoľko rokov, výsledok stojí za to. Obyvatelia si užívajú neporovnateľne vyšší komfort bývania a pred domom sa často pristavujú okoloidúci. Možno s myšlienkou, že takto by mohol vyzerať aj ten ich panelák.
Image