Po viac ako 50 rokoch už nemusia chodiť pešo

Po viac ako 50 rokoch už nemusia chodiť pešo

Keď sme v roku 2012 písali o obnove bytového domu na Jarnej 12, 14 a 16 v Žiline, tajným prianím zástupkyne vlastníkov bytov Eriky Schinglerovej bolo, vybudovať výťahy. Odkedy tu totiž pred viac ako 50 rokmi začali bývať prví obyvatelia, museli chodiť pešo. Tento rok sa to však zmenilo.

A tak, ako bol pred šiestimi rokmi tento dom jednou z prvých „lastovičiek“ vo výmene rozvodov vody, kanalizácie a plynu, teraz je úplne prvým domom v správe OSBD Žilina, v ktorom boli vybudované výťahy. A to doslova od podlahy.

Bývajú krajšie aj kvalitnejšie
„Chceme bývať pekne, no najmä kvalitne,“ taký názov mal článok v našom časopise spred šiestich rokov. Už vtedy sa obyvatelia rozhodli vymeniť rozvody vody, kanalizácie a plynu, ktoré boli v zlom stave. Boli medzi prvými - väčšinu domov tento typ obnovy iba čakal alebo ho mali v pláne.

V tom čase už bol tento panelák zateplený a mal veľmi vkusné, nové hliníkové balkóny. Odvtedy si vlastníci v bytoch dali nainštalovať aj digitálne pomerové rozdeľovače nákladov tepla na radiátory.

Predsavzatie o peknom, no najmä kvalitnom bývaní tak postupne nadobúdalo čoraz presnejšie kontúry - a prispeli k nemu aj tri novučké výťahy.

„Ešte v dobe, keď sme zatepľovali, navrhli nám, aby sme si dali urobiť výťahy. Vtedy tu však bývali pomerne mladí ľudia a nemali o ne záujem. Ale po rokoch sa to zmenilo,“ hovorí Erika Schinglerová. Od prvej schôdze, na ktorej vlastníci o výťahoch rozhodovali, až do ich vybudovania, uplynul asi rok.   Za dodávateľa si napokon vybrali firmu Výtahy Velké Meziříčí.

Od podlahy po strojovňu
Výťahy museli byť vybudované doslova od podlahy.  Vlastníci bytov ich financovali prostriedkami z komerčného úveru vo výške 160 tisíc eur. Výťahová šachta sa prehlbovala, keďže bola pod ňou kanalizácia, a potom ju opláštili.  Strojovňa každého výťahu sa trochu netradične nenachádza na streche domu, ale „v skrini“ na najvyššom poschodí.
 
Možno, že projektanti tohto bytového domu s výťahmi počítali už v minulosti, lebo priestor pre ne bol v podstate v  dome od začiatku.
Každý výťah má uvádzanú kapacitu 6 osôb s hmotnosťou 450 kg. Ľudia tu odvezú aj bicykel, menšie kusy nábytku či práčku. Praktické je, že výťahy sú priechodné, pretože vchodové dvere do paneláka sú na opačnej strane ako byty, aj ako vstupy do pivníc.  

Omnoho jednoduchšie to tiež budú mať  vozičkári. Pre tých, ktorí bývajú v tomto dome, ešte vybudujú nájazdy k zadným vchodovým dverám.
Image

Erika Schinglerová

„Ľudia si výťahy pochvaľujú. A sme tiež veľmi spokojní s firmou, ktorá nám ich vybudovala. Pracovali rýchlo, kvalitne a všade bolo čisto. Nemôžeme inak, len byť spokojní,“ uzatvára Erika Schinglerová.
„Nemôžeme inak, len byť spokojní“
„Ľudia si výťahy pochvaľujú. A sme tiež veľmi spokojní s firmou, ktorá nám ich vybudovala. Pracovali rýchlo, kvalitne a všade bolo čisto. Nemôžeme inak, len byť spokojní,“ uzatvára Erika Schinglerová.

„Vďaka patrí aj celému realizačnému tímu, ktorý akciu pripravoval, realizačnej firme, ČSOB, a.s., a spoločnosti Stredoslovenská distribučná, a.s., ktorá vybudovala trojfázové pripojenia,“ dodáva Milan Piliar, predseda predstavenstva OSBD Žilina.