Čo priniesla pred 2 rokmi novela zákona o bytoch a nebytových priestoroch v súvislosti s fondom prevádzky, údržby a opráv domu? Vlastníkom bytov a nebytových priestorov väčšie práva a zmenu v hlasovaní. Bol to síce dobre myslený zámer, no za predpokladu, že sa bude čo najviac vlastníkov zúčastňovať na schôdzach vlastníkov bytov. Realita je však iná – podľa štatistík na „domové“ schôdze chodí asi 30 % vlastníkov. Bez ohľadu na to na nich pred dvomi rokmi novela zákona o bytoch a nebytových priestoroch „prehodila“ viac zodpovednosti.
Ako správca sme museli zmeniť splnomocnenia zástupcov vlastníkov.
V súčasnosti vlastníci v súvislosti s fondom prevádzky, údržby a opráv rozhodujú o:
- výške preddavkov do fondu a o tom, na čo ich použijú,
- pravidlách hospodárenia s peniazmi vo fonde a oprávneniach na ich používanie.
Zatiaľ čo kedysi o tom rozhodovali nadpolovičnou väčšinou všetkých prítomných na schôdzi vlastníkov, dnes už to musí byť nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov v dome. A tu je kameň úrazu, pretože v 95 % prípadov vlastníci nie sú na schôdzi uznášaniaschopní. A tak je zákon v praxi takmer nepoužiteľný, pretože nedokážu odhlasovať dôležité návrhy. K bodom zaradeným do programu schôdze, o ktorých vlastníci neboli schopní rozhodovať, OSBD neskôr vyhlasuje písomné hlasovanie. To však v žiadnom prípade nemôže z pohľadu získania dôležitých informácií plnohodnotne nahradiť schôdzu vlastníkov.
Prečo chodiť na schôdze
Zúčastňovať sa na schôdzach vlastníkov je podľa zákona nielen právom, ale dokonca povinnosťou vlastníka. Je to totiž najmä v jeho záujme. Vlastníci sa práve na schôdzi dozvedia najviac informácií o konkrétnej problematike, vymieňajú si názory či argumentujú svoje stanoviská. Ďalšou výhodou je možnosť, pozvať si na schôdzu odborníkov či iných hostí, ktorí už majú skúsenosti s konkrétnou realizáciou vo svojom bytovom dome. Vlastníci tiež môžu na schôdzi predkladať návrhy na obnovu domu v budúcnosti. Rovnako na schôdzi si vlastníci spomedzi seba volia overovateľov písomného hlasovania.