Situáciu by zachránila účasť na schôdzach
Faktom je, že písomné hlasovanie je náročné na prípravu aj na realizáciu – administratívne i časovo. Vo veľkých domoch si ho niekedy musia rozložiť aj na týždeň – dva. Je náročné zostaviť výstižné otázky, aby ich pochopili tí vlastníci, ktorí neboli na schôdzi.
Okrem toho, nie všetci vlastníci sú ochotní, dať sa zvoliť za overovateľa. Overovateľ musí obetovať svoj čas a navštíviť každý byt - pre hlasujúcich vlastníkov býva často jediným zdrojom informácií o tom, o čom majú práve zahlasovať (pretože sa nezúčastnili na „domovej“ schôdzi). Preto sa čas písomného hlasovania môže predĺžiť. Žiaľ, zákon sa postaral o to, že sa znásobil počet písomných hlasovaní.
V niektorých bytových domoch je jediným spôsobom, akým sa vlastníci vedia dohodnúť na obnovách či rekonštrukciách. V nadväznosti na zákon muselo OSBD Žilina pozmeniť právomoci zástupcov vlastníkov tak, aby bolo možné v domoch udržať komfort bývania.
Fondy vchodov „bežia“ po starom
V prípade fondu opráv vchodu stále platí, a to sa nemenilo, že po pol hodine od začiatku vchodovej schôdze môže o fonde rozhodovať nadpolovičná väčšina všetkých prítomných užívateľov. Domovník má rovnako splnomocnenie, realizovať alebo zadávať práce súvisiace s bežnou údržbou vchodu: napríklad opravu FAB-iek, systému BRANO, zvončekov, výmenu žiaroviek, vypínačov, svietidiel (okrem realizácie nového osvetlenia), výmenu dverí, úpravu pivníc (okrem výmeny pivničných okienok), maľovanie vchodu a podobne. V prípade obnovy, napríklad výmeny PVC, dlažby vo vchode a podobne, domovník musí zvolať vchodovú schôdzu alebo zrealizovať písomné hlasovanie.
POZOR: Ak ide o stavebnú úpravu vchodu, vlastníci rozhodujú nie na „vchodovej“, ale na „domovej“ schôdzi, lebo ide o spoločné priestory domu (napr. výmena vstupných dverí, oprava vonkajšieho schodiska a podobne).