RADY ŠIKOVNÉHO DOMOVNÍKA

RADY ŠIKOVNÉHO DOMOVNÍKA

Najlepšie rady, ktoré vám pomôžu v byte alebo dome.  

Jozef Klimáček (na fotografii pod článkom spolu s Milanom Piliarom) je dlhoročným a ostrieľaným domovníkom v jednom z vchodov bytového domu na Solinkách, oceneným aj v našej súťaži. Preto sme uvítali jeho nápad, prísť s novou rubrikou, v ktorej si navzájom budú radiť nielen domovníci, ale prispieť môžu aj ostatní obyvatelia bytových domov. Vaše námety píšte e-mailom: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. alebo poštou na adresu Tulská 33, 010 08, Žilina.
RADY:
  1. BRANO (samozatvárací systém dverí) montujte na vchodové dvere z vnútornej strany (z interiéru) .V zimnom období totiž tuhne v mechanickej časti olej a BRANO dvere nepriviera dobre, v lete sa zas olej zohrieva a dvere „lietajú“. BRANO v interiéri vchodu je tiež stabilnejšie a netreba ho často alebo vôbec nastavovať.
     
  2. Najmenej raz ročne pretočte hlavné uzávery teplej a studenej vody v byte (spoločné hlavné uzávery pretáčajú domovníci). V mnohých domoch sa na to zabúda, keďže spotreby z meračov odčítavajú na diaľku (rádiovým prenosom). Uzávery v bytoch po čase zanesie vodný kameň, pri poruche môžu byť nefunkčné a musí sa odstaviť voda na celej stúpačke. „Ja vždy ku koncu roka vyvesím do vitrínky vo vchode upozornenie, aby si vlastníci uzávery pretočili,“ dopĺňa J. Klimáček.

  3. Dvere postriekané sprejom vyčistíte technickým denaturovaným liehom.

  4. Predchádzajte požiarom v bytoch s hliníkovým elektrickým vedením. Aspoň raz ročne skontrolujte a priskrutkujte všetky kontakty v elektrických zásuvkách a na vypínačoch. Kontakty sa totiž môžu prehrievať, iskriť a môže dôjsť k požiaru. Ak nemáte dostatočnú kvalifikáciu alebo si netrúfate, radšej si zavolajte elektrikára.

  5. Mnohí ľudia netušia, že na plastových oknách je možné nastaviť tzv. zimné a letné zatváranie. „V zimnom období to v byte naozaj pocítite. Podmienkou je však kvalitné tesnenie na oknách,“ pripomína Klimáček.

    Zimný a letný režim spočíva v nastavení sily pritlačenia okna o rám. V zime je okno pritlačené pevne, zabezpečuje lepšiu izoláciu a dokáže vám dokonca ušetriť niekoľko eur na kúrení. V lete je prítlačná sila menšia, čo umožňuje aj minimálne vetranie a cirkuláciu vzduchu. Či môžete nastaviť takto aj vaše okná, sa dozviete od predajcu.
Image