Majú na to právo, a zároveň povinnosť

Majú na to právo, a zároveň povinnosť

Existuje právo vlastníkov, ktoré je zároveň ich povinnosťou a vlastníci ho nedoceňujú. Viete, ktoré to je 

Ako správca si už dlhší čas všímame, že vlastníci veľmi málo využívajú jedno dôležité právo, ktoré majú. Je to právo zúčastňovať sa na schôdzach vlastníkov, na ktoré ich z roka na rok chodí menej.

Pritom vlastníci na schôdzach rozhodujú o vlastnom majetku, o svojich peniazoch a o účeloch, na ktoré financie použijú. O nemalé sumy pritom ide najmä pri obnovách bytových domov. 

Dôležité veci (akými sú aj obnovy bytových domov) sa oddaľujú, pretože vlastníci nie sú schopní odhlasovať svoj zámer nadpolovičnou väčšinou hlasov a financovanie dvojtretinovou väčšinou. 
V takýchto prípadoch musíme ako správca zorganizovať písomné hlasovanie (ktoré sa môže realizovať aj elektronicky). Pripraviť písomné hlasovanie vlastníkov si však vyžaduje určitý čas,  nielen  na prípravu, ale aj na doručenie dokumentov.  

Okrem toho majú overovatelia náročnú úlohu. V praxi sa totiž často stretávajú s tým, že nielen overujú (čo by malo byť v tomto prípade jedinou ich činnosťou), ale vlastníci od nich ešte len  žiadajú informácie o tom, o čom už majú rozhodovať.

Prečo je pre vlastníkov výhodné chodiť na schôdze osobne?

Hlasovaniu môže predchádzať diskusia či výmena informácií s odborníkmi. Vlastníci tak získajú už na schôdzi dostatok informácií, aby sa mohli rozhodnúť.  Po hlasovaní môžeme ako správca ihneď začať pracovať na plnení rozhodnutí vlastníkov.

Vlastníci však akoby stále nedoceňovali význam schôdzí.
Schôdze sú pritom oproti minulosti lepšie organizované a pre vlastníkov aj časovo menej náročné. Ako správca ich pripravujeme adresne a vecne.

Organizácia schôdze má svoje pravidlá, od oznámenia konania schôdze až po samotný postup rokovania. Pripravíme všetky potrebné podklady, aby sa vlastníci vedeli na schôdzi už objektívne rozhodnúť.

OSBD Žilina je ako správca povinný zvolať schôdzu v každom bytovom dome najmenej raz do roka.

Schôdze nemusia byť len akousi povinnosťou, no môžu utužovať susedské vzťahy v priateľskej  atmosfére. Neraz tomu ešte pomôžu aj sami zástupcovia vlastníkov či domovníci: Napríklad v bytovom dome na Nanterskej ul. 15 – 20 si spríjemnili schôdzu chlebíčkami a minerálkou. Ako hovorí Miloš Babka, zástupca vlastníkov: „Mali sme domovníka, ktorý bol podnikateľ, a ten nám kúpil na schôdzu vlastníkov občerstvenie.“
Ak si aj vy vo vašom bytovom dome nejakým spôsobom spríjemňujete schôdze, napíšte nám o tom  mailom na: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Zdroj foto: freepik.com