Každý nech sa poučí sám...

Každý nech sa poučí sám...
Je zvláštne, ako nás dokáže prekvapiť ľudskosť „od cudzích“.
Ako by sme už nečakali, že v nás je, najmä v dnešných časoch. Štefana Kuchára osobne zasiahol tragický požiar v bytovom dome na Borovej ulici č. 9 v Žiline, ktorý OSBD Žilina spravuje.
 
Ak chcete naozaj pomôcť
V dome, kde horelo, musíte konať hneď ako je to možné, ak chcete ľuďom naozaj pomôcť. Najmä, ak voda z hasenia požiaru zateká do ostatných bytov a obyvatelia nemajú kde hlavu zložiť, ako sa hovorí. Presvedčili sme sa o tom už vtedy, keď oheň vyčíňal v domoch v našej správe na Borovej ulici č. 7  a v Krasňanoch.

Dobrí ľudia stále žijú

Približne 4 a pol hodiny po požiari, hneď ako to bolo možné, prišiel na miesto Milan Piliar, predseda predstavenstva OSBD Žilina.
„Prístup pána Piliara bol pre mňa jedným z najľudskejších, s akými som sa stretol. Vďaka ľuďom ako on je jasné, že dobrý človek sa nestratil, ale je tu, medzi nami. O takýchto ľuďoch by sme mali vedieť a v prípade núdze ich aj poprosiť o pomoc. Lebo ju poskytujú nezištne a s veľkou láskou.
Keď nadávame na spoločnosť a všetko okolo seba, sme často nespravodliví. A keď nadávame na zákon či protipožiarne predpisy, neuvedomujeme si, že nikde nie sme chránení pred požiarom, ani v bezpečí domova, aj keď si to myslíme. Táto tragédia je toho mementom, pripomienkou, z ktorej nech si každý zoberie poučenie sám,“ hovorí Štefan Kuchár, bývalý hasič.
 
A Milan Piliar dodáva: „Veľká vďaka patrí aj  domovníkovi Rastislavovi Lašútovi a zástupcovi vlastníkov Františkovi Kršákovi, ktorí svojou ochotou a aktívnym prístupom prispeli nielen k upokojeniu napätej situácie, no boli tiež nápomocní pri minimalizácii následných škôd.“
 
 
Konali sme hneď
Ešte v ten deň boli škody v bytoch fotograficky zdokumentované.  Bolo potrebné obnoviť kúrenie v odstavených bytoch, pretože praskol ventil jedného z radiátorov a voda zatopila 9 spodných bytov. Zároveň do bytov presakovala voda z hasenia, nasiaknutá do množstva vecí na podlahe.
Hoci bola nedeľa, asi 7 hodín od vzniku požiaru sme ako správca zabezpečili pracovníkov spoločnosti Bauputz, ktorí s nami spolupracovali už po predchádzajúcich požiaroch, a byt vypratali. Už na druhý deň sme prišli opäť na obhliadku bytov. Spoločne s likvidátorkou z poisťovne Colonnade, s ktorou sa vlastníci ostatných bytov dohodli na riešení škôd individuálne. Konateľ firmy Bauputz P. Pallo predložil do týždňa ponuku na odstránenie škôd vo vyhorenom byte a v spoločných priestoroch.
Pre zatečené rozvody musel byť odstavený aj výťah, už na druhý deň ho však pracovníci spoločnosti ELPAS spustili do prevádzky.
 
Naposledy horelo v dome v našej správe na Borovej ulici č. 7, v októbri roku 2020. Požiar si nevyžiadal obete na životoch. Vďaka rýchlemu konaniu OSBD Žilina a ústretovej spolupráci všetkých strán (poisťovne Colonnade i firmy Bauputz) sa vyhorený byt stal obývateľným za necelý mesiac od požiaru.
Image