Na dedine, no predsa v bytovom dome

Na dedine, no predsa v bytovom dome

Bývanie na dedine, no predsa v bytovom dome. My sme jeden takýto dom v našej správe navštívili – bývalú „školskú“ bytovku v obci Rosina. Po odpredaji obecných bytov sa vlastníci museli začať starať o svoj majetok sami. Po čase, v máji 2005 sa rozhodli zveriť dom správcovi - OSBD Žilina.

Spoločne sme potom zrealizovali tú najvýznamnejšiu a zároveň najnákladnejšiu časť obnovy bytového domu na Družínskej ulici číslo 6. Aké je to, keď sa pre takúto investíciu do svojho bývania rozhodne 6 rodín a čo to znamená, ak si v takejto malej bytovke zoberú úver? Rozprávali sme sa so zástupkyňou vlastníkov bytov Ivanou Martinčekovou.

Zo svojho a spravodlivo
Kým v minulosti bol dom napojený na energie z vedľa stojacej školy, po odpredaji bytov sa vlastníci museli poskladať na prípojky kanalizácie, vody i plynu.

A tak, ako sa skladajú na používanie elektrickej kosačky, ktorou si sami upravujú dvor pri dome, rovnako spravodlivo zatiaľ „zo svojho“ rozpočítavali financovanie takmer všetkých potrebných opráv a obnov domu. V bytovke skolaudovanej v roku 1976 bolo po rokoch užívania v prvom rade potrebné rekonštruovať strechu, cez ktorú zatekalo. Vymenili aj svetlík na streche, bleskozvody a odkvapové rúry. Vlani pribudli nové zvončeky i vstupné hliníkové dvere do domu. Vlastníci si dali tiež vymaľovať steny na spoločných chodbách.

SLOVSEFF požičal i vrátil
Vlastníci sa zložili na všetko okrem toho, čo by v hotovosti finančne nezvládli – zateplenie domu a jeho strechy. „Zvažovali sme to a jednoznačne sme sa zhodli zatepliť dom prostredníctvom úveru. Inú možnosť ako to zaplatiť sme v podstate nemali,“ rekapituluje I. Martinčeková. Úver vo výške 28 000 eur budú vlastníci splácať do roku 2028. A keďže zateplenie domu a strechy realizované v roku 2012 financovali z programu SLOVSEFF II, domu sa už v roku 2013 vrátil  grant v sume 4200 eur (teda 15% z poskytnutej výšky úveru). Tento grant použili vlastníci na mimoriadnu splátku úveru v apríli 2014.

Vziať si úver je náročnejšie
Samozrejme, vlastníci v dome si v súvislosti s čerpaním úveru zvýšili výšku príspevku na tvorbu fondu opráv domu. No vziať si pôžičku v takejto malej bytovke je náročnejšie ako vo veľkom dome. „Všetko, čo sa mesačne vyzbiera do fondu, ide na splátku,“ hovorí zástupkyňa vlastníkov, ktorá je v tejto funkcii od roku 2005. Rezerva nezostáva, v takýchto domoch by teda mohol problémy narobiť aj jeden jediný neplatič.
Image

Ivana Martinčeková

„Zvažovali sme to a jednoznačne sme sa zhodli zatepliť dom prostredníctvom úveru. Inú možnosť ako to zaplatiť sme v podstate nemali,“ rekapituluje I. Martinčeková.
Značné úspory i vyriešené trhliny
Už rok po zateplení zaznamenali domácnosti preplatky za plyn (každý byt má samostatné plynové kúrenie, svoj kotol a zabezpečuje si aj jeho revízie). „Úspory sú evidentné. A vyriešili sme aj praskajúce obvodové múry, na niektorých miestach sa už vytvorili vyslovene trhliny,“ konštatuje I. Martinčeková. Aby sme nezabudli, opravené sú aj okapové chodníky.

Pokiaľ ide o ďalšie opatrenia úspor energií, okná v bytoch si menili vlastníci sami ešte pred zatepľovaním. Rovnako sami si financovali výmenu pivničných okienok na vlastných pivniciach. Poskladali sa na výmenu okna na práčovni. Keďže na dome nie sú balkóny ani lodžie a chýba i výťah, starosti s týmito obnovami odpadajú.

Komfort bytu a sčasti rodinného domu
Komfort bývania ako v byte – so zabezpečenými službami, dopĺňa výhoda bývania na dedine: vlastný, aj keď v tomto prípade zároveň spoločný dvor. Tam sa môžu vyšantiť deti a tunajší obyvatelia zas relaxovať, ak počasie praje, napríklad aj pri opekačke alebo grilovačke.a Kobolku, výmena v celej jednej stúpačke by sa asi vôbec nezrealizovala,“ konštatuje P. Šmehýl.