Život s „neviditeľnými“ teroristami

Život s „neviditeľnými“ teroristami

Kto to nezažil, nevie si ani predstaviť. Mať v byte ploštice je otrasný zážitok. Podľa profesionálneho likvidátora hmyzu, hlodavcov a iných škodcov je to pliaga, ktorej sa len tak ľahko nezbavíte. Hoci neprenáša choroby, je ploštica posteľná parazitom, ktorý človeka doslova terorizuje. Zažili to obyvatelia jedného z domov na sídlisku Solinky.

Pre zachovanie anonymity sme nezverejnili ich mená, ani adresu bytového domu v správe OSBD.

Manželský pár, ktorého byt sa stal ohniskom ploštíc, susedia roky označovali ako problémový. Na družstve sa na nich sťažovali viackrát: zapratávali medziposchodia, nedodržiavali nočný pokoj, hromadili veci v spoločných priestoroch. Jednoducho, porušovali domový poriadok.

„Pokiaľ si dobre pamätám, ten človek nosil veci od kontajnerov do spoločných priestorov desať rokov. Domovníčkou som od roku 2010 - vtedy som v rámci svojich právomocí zariadila, aby ich vypratal. Vyviezli odtiaľ desať kontajnerov. Už vtedy som čakala, že ak to bude pokračovať, objavia sa nám tu šváby alebo ploštice,“ hovorí domovníčka vchodu.

Diagnóza zberač?
Upozornenia, ktoré prichádzali od družstva či požiarnych preventistov, padli na úrodnú pôdu len do takej miery, že pán začal haraburdy znášať domov. „Kým predtým stále vysedával v pivniciach a garáži, potom sa celé noci vozil vo výťahu, zrejme aj s tými vecami. Keď sme pred niekoľkými rokmi robili v našom dome reguláciu kúrenia, opýtala som sa pracovníka, ako to vyzerá v byte na šiestom poschodí. Odpovedal mi, že niečo také ešte nevidel. Byt bol zaprataný tak, že sa nemohol dostať k radiátorom,“ spomína domovníčka.

Vo fľaši „to“ bez vzduchu žilo 3 dni
Cez prázdniny v lete 2019 členovia jednej rodiny z vchodu vôbec netušili, prečo sú všetci doštípaní. Domovníčka rozpráva: „Bol to hrozný pocit, keď mi suseda povedala, že jej do bytu niečo lezie. Cez okno, do kúpeľne... Chytila TO do fľašky, kde TO bez vzduchu žilo tri dni. Zavolali sme deratizéra, ktorý potvrdil, že sú to ploštice. Hneď sme tušili, že môžu byť z bytu na šiestom poschodí. Išla tam suseda, ktorá s jeho vlastníkmi vychádzala tak dobre, že by ju mohli pustiť do bytu. Slušne sa na ploštice opýtala. Povedali jej, že si má dať vystriekať byt a oni sa s tým vysporiadajú sami.“
Image
Záškodníkov v začiatkoch neobjavíte
Pri prvých štípancoch málokomu napadne, že nie sú od komára, najmä v lete. Ploštice človek objaví zvyčajne podľa krvavých stôp v posteli, keď ich v spánku pripučí. „Kým na to prídete, zvyčajne je ich už dosť, no ešte stále sa dajú zlikvidovať. Lenže nie, ako sa hovorí – za päť minút a na prvý šup – ako si ľudia často predstavujú,“ vysvetľuje Libor Mališ, ktorý v dome na Solinkách ploštice likvidoval.

Odhaduje, že v spomínanom byte sa ploštice pravdepodobne množili tri štvrte roka. „Mohli ich byť tisíce. Liezli aj po plafóne a cez deň, a to sú svetloplaché. To znamená, že sa už museli premnožiť a navzájom sa vyháňali zo svojich úkrytov,“ dodáva odborník na dezinsekciu, dezinfekciu a deratizáciu.

Konať hneď je najdôležitejšie
Ešte v ten deň, ako domovníčka všetko oznámila predsedovi družstva Milanovi Piliarovi, ten prišiel situáciu riešiť osobne. Spolu so zástupcom vlastníkov bytov sa vybrali do bytu. Aj keď ich spočiatku majitelia nechceli vpustiť dnu, nakoniec sa to podarilo. „Ešte nejaký čas po odchode z bytu sme mali nutkanie sa škriabať,“ zhodli sa obaja. Vrátili sa totálne zhrození a bolo jasné, že s týmto si poradí iba profesionál. Ploštice dokonca liezli aj po vlastníkovi bytu.

Zakrátko začal Libor Mališ byt chemicky ošetrovať. Aby sa však vôbec dostal tam, kde bolo nutné použiť postrek, byt musel byť doslova vyprataný. Haraburdy zaplnili jeden veľkokapacitný kontajner, štyri nákladné autá a ešte mesiac vynášali rôzne veci vo vreciach.

Vinou nesprávneho postupu vlastníkov bytu sa však ploštice možno ešte rozšírili. „Manželia prášili deky z balkóna, veci z bytu vynášali nechránené vo vreciach od zemiakov, takto ich vozili aj vo výťahu a kontajnery si dali pristaviť blízko k domu, aby nemuseli nosiť ďaleko,“ rozpráva s hrôzou domovníčka.  

Psychicky na dne a zúfalí
Z 13 bytov vo vchode boli zasiahnuté štyri, susediace s „plošticovým“. „Brala som lieky na spanie, aby som si celú noc nepredstavovala, že po mne ploštice lezú,“ s hrôzou spomína domovníčka. A trpeli aj iní susedia.

Vo vchode sa zhoršili aj medziľudské vzťahy. Komunikácia s párom z „plošticového“ bytu nebola jednoduchá. Vlastníci v spolupráci so správcom pripravovali žalobu, od ktorej si sľubovali, že sa problémová rodina bude musieť vysťahovať. Chceli už žiť pokojne.

Okrem OSBD to nikoho nezaujímalo
„Mať v dome suseda s diagnózou zberačstva je katastrofa. Ploštice sú najväčšia háveď, akú môžete mať doma. Má vo vás zdroj potravy, množí sa a neodsťahuje sa. Keď sme sa o tom od pani domovníčky dozvedeli, zostali sme bezmocní. Tých susedov, u ktorých to všetko vzniklo, mi je ľúto, lebo sú dôchodcovia. Ale na druhej strane, nezachovali sa tak, ako mali. Nepriznali si, áno, stalo sa, nepovedali, že sa budú podieľať na likvidácii.

No vďaka pánovi predsedovi Piliarovi, ktorý sa nedal vlastníkmi bytu odbyť, sme to začali hneď riešiť. Dokonca nám zaobstaral aj špeciálne kontajnery. Smutné je, že žiadnu inú inštitúciu, ani nikoho, koho sa to priamo nedotklo, naša situácia vôbec nezaujímala,“ konštatuje zástupca vlastníkov v bytovom dome.
Image
UŽITOČNÉ INFORMÁCIE A DOBRÉ RADY


Najčastejšie úkryty ploštíc:
  • švy a pružiny matracov, konštrukcia
  • postele, posteľné obliečky,
  • pod tapetami a kobercami,
  • drevené nohy nábytku,
  • za obrazmi,
  • v motoroch chladničiek,
  • počítače, kyvadlové hodiny a iné

Ako ich objaviť?
  • vizuálne prehliadnuť miesta výskytu,
  • použiť lepové pasce,
  • pomocou špeciálne cvičených psov (až 98%-ná úspešnosť) - táto metóda je príliš drahá a nie vždy použiteľná (poznámka L. Mališa)

Čo s napadnutými textíliami?
- ploštice usmrtíte v práčke pri teplote 60 °C, v sušičke na 45 °C, zmrazením pri teplote -17 °C na 10 hodín alebo suchým čistením v profesionálnej čistiarni. x