V našej novej rubrike sa dnes zaoberáme tipmi, ako šetriť teplom. Práve za teplo na vykurovanie a ohrev vody vynakladajú domácnosti v bytových domoch najviac financií.
V minulých Domovinkách sme písali o odvzdušňovaní radiátora, ktoré pomáha, ak je spodok teplý a vrch studený. Ak je to však opačne a teplá je iba jeho vrchná časť, najčastejšie to spôsobuje kal usadený na dne, teda uvoľnené malé kúsky kovu, ktoré v radiátore skorodujú. Rozdiel medzi chladnou a teplou časťou radiátora pritom môže byť až 15 °C.
V takejto situácii otočte termohlavicu na teplotné maximum na niekoľko hodín až jeden deň, aby sa radiátor prepláchol. Potom ho znova nastavte – v izbách, kde sa najčastejšie zdržiavate na hodnotu
„3“ (ideálnych 20° C).
Pozor: Ak si myslíte, že ušetríte, ak vás vykurujú vedľajšie byty a radiátor máte dlhodobo nastavený na číslach „1“ alebo „2“ , môže sa radiátor časom začať upchávať vodným kameňom. Príčinou býva nízky prietok ohrievacej vody.
Viete, na aký stupeň nastaviť radiátor v rôznych miestnostiach?
„0“ alebo „snehová vločka“ znamená, že radiátor má stabilných približne 7° C.
Pri stupni „1“ sa radiátor zohreje na 13° C, to je teplota skôr vhodná pre garáže či schodiská v domoch.
Hodnotu „2“ odporúčajú niektorí v spálni, keďže teplota dosiahne približne 16° C - radiátor nastavte na ikonu „mesiac“.
Pre tých, ktoré obľubujú spať v trošku teplejšom prostredí, je vhodná „3“. Miestnosť je vykúrená na 20° C .Túto teplotu je ideálne udržiavať stabilne vo väčšine miestností bytu, kde sa zdržiavame cez deň - nastavte radiátor na ikonu slnko.
Stupeň „4“ znamená 22 – 24° C, čo je na obývačku príliš teplo, no starším ľuďom to môže vyhovovať. Niektorí odporúčajú nastaviť takúto teplotu do malej detskej izby.
„5“-ka je až 28° C, čo je veľmi teplo na akúkoľvek izbu. Príjemne by ste sa mohli cítiť v kúpeľni, ak v nej máte radiátor.
Viete, že:
- správnym regulovaním radiátora môže ušetriť až 20 % energie?
- ak menej kúrite, no aj menej vetráte, vytvárate ideálne prostredie pre vznik plesní?
Preto radiátory nevypínajte, keď ráno odchádzate z domu a večer sa vraciate, ani výrazne neznižujte teplotu na termostate. Znova vykúriť vychladnuté steny bytu je nešetrnejšie, pretože miniete viac energie, ako keď teplotu v byte temperujete. Časté ochladzovanie môže spôsobiť vlhnutie stien a tvorbu plesní.
5 tipov, ako ešte ušetriť:
- Zbytočne neprekurujte
Každé zvýšenie teploty o 1°C znamená 6 % energie navyše. Ak je vám teplo, namiesto otvárania okien nastavte regulačnú hlavicu, aby znížila výkon radiátora. - Udržiavajte správnu vlhkosť v byte
Prečo? Lebo vyššia vlhkosť vzduchu = menej kúrenia. Tepelná pohoda vo vykúrenej miestnosti do veľkej miery závisí od vlhkosti vzduchu. Ideálne je udržiavať ju na úrovni 50 – 60 %. V zime je vlhkosť v interiéri nízka, no môžeme ju zvýšiť napríklad pomocou odparovačov vody, kvetov alebo akvárií. Pri vlhkosti vzduchu 30 % a teplote 23 °C totiž pociťujeme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 %. Ušetríme tak až 12 % energie. - Neprekrývajte radiátory
Ak je radiátor prikrytý hrubým závesom, schovaný za nábytkom alebo sa na ňom suší oblečenie, prúdenie tepla do miestnosti je obmedzené a v izbe je zima. Spotreba tepla na vykurovanie je vyššia. - V zime pustite slnko dovnútra
V zime nechávajte rolety a žalúzie odostreté, aby slnko preniklo dnu. Každý stupeň navyše sa počíta. Tienenie prispôsobte v zime slnku, ktoré je nižšie. - Skontrolujte nastavenie okien
Ani kvalitné okná s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami nezaručia, že neplytváme teplom. Po rokoch používania nemusia dobre doliehať, preto je dôležité nezanedbať servis a preveriť ich správne nastavenie. Technik nám môže odporučiť aj výmenu tesnenia, prípadne zasklenia.