„Ľudia to nechcú robiť, no mňa to baví“

„Ľudia to nechcú robiť, no mňa to baví“

„Viem, prečo to ľudia nechcú robiť. No mňa táto práca baví a možno aj preto sa u nás návštevníci cítia ako v obývačke.“

 

„Nie som z tých, ktorí sa sami chvália, no ľudia hovoria, že si to zaslúžim,“ hovorí Vlastimila Kicošová z Lichardovej 18/70 v Žiline o svojom ocenení NAJ domovníčka a dodáva: „Majka ma veľmi príjemne prekvapila, keď ma prihlásila do tejto súťaže.“ Susedka Mária Menyartová (Surmová) nám k nominácii Vlastimily Kicošovej napísala:

„Je to úžasná žena, plná energie. S nadšením a láskou sa stará o poriadok v našom vchode, okolie i o chod celého vchodu. Ak my, vlastníci máme nejaké problémy, môžeme sa kedykoľvek na ňu obrátiť. V dnešnej dobe, kedy sa každý zatvára za dvere svojho bytu a nechce o problémoch druhých ani počuť, je to veľmi vzácne.

Za jej prácu jej patrí moja veľká vďaka, lebo práca s ľuďmi je krásna, ale veľmi náročná. Nakoniec to poznáte... Všetci si vytvárame náš život, a preto by nám nielen naše byty, ale ani okolie nemali byť ľahostajné.“

„Viacerí už mi povedali, že to bola čistota nášho vchodu, ktorá nakoniec rozhodla, že si tu kúpili byt. Postupne vchod aj obnovujeme. Hoci niektorí susedia povedia, to je staršie, to nám už stačí, poviem nie, urobme niečo pre seba. Vždy som bola nielen za kvalitu, ale aj estetiku. A ľudia vedia, že doťahujem veci do konca, aj keď to niekedy trošku dlhšie trvá, lebo som precízna,“ hovorí V. Kicošová, ktorá je domovníčkou od roku 2014 a sama vo vchode býva asi 40 rokov.

Revitalstav

A hoci už staršiu generáciu obyvateľov striedajú ich deti, vnukovia a vnučky, keď prídu do pekného, prispôsobia sa. Návšteva z Prahy mi povedala, že sa tu cítia ako v obývačke,“ smeje sa V. Kicošová, ktorá však verí, že ľudia nechcú robiť domovníkov vo vchodoch. „Nechcú si dať narúšať súkromie, lebo ako domovníčka sa stále starám, riešim a vybavujem. No mňa to jednoducho baví. A mám aj pomoc, o záhradku sa starajú dve susedky a aj schôdze bývajú príjemnými stretnutiami. Prinesieme vždy niečo sladké, niekedy aj vínko, minule sme susedu prekvapili, keď sme jej zaspievali živio k narodeninám. Skoro od prekvapenia odpadla,“ s úsmevom dodáva V. Kicošová.

Ocenenie Vlastimile Kicošovej (na fotografii druhá vpravo) odovzdali  spoločne Milan Piliar, predseda predstavenstva OSBD Žilina, podpredseda predstavenstva Daniel Divinec (vľavo) a Mária Menyartová.