Aj toto potkan dokáže?

Aj toto potkan dokáže?

Naháňať potkana na 7. poschodí bytového domu alebo vidieť ho žrať z misky psovi je síce zriedkavé, no aj to sa stalo. Čo ešte neviete o potkanoch?

Potkan je inteligentný tvor, prirodzene a najčastejšie žijúci v blízkosti človeka na sídliskách. Kde je človek, tam býva potrava, za  ktorou podľa deratizátora Jozefa Remeka dokáže počas celej noci nabehať vo svojom okruhu dohromady aj 10 kilometrov.

 

Čím je potkan starší, tým je skúsenejší.

„Potkan výborne periférne vidí a dokáže vyhodnocovať situáciu, v ktorej sa ocitne.  Je schopný žrať priamo z misky psovi. Ak vycíti, že mu začína hroziť nebezpečenstvo, okamžite utečie. „Povedal by som, že úroveň jeho inteligencie je naozaj úžasná a dokáže dokonale prekvapiť, hovorí deratizátor Libor Mališ  a pridáva ešte jednu skúsenosť: „Zažil som situáciu, keď si potkan vysypal rôznym zozbieraným materiálom bezpečnú cestičku cez lepovú pascu, aby sa tak bez ujmy dostal k potrave, ktorú potom s chuťou zožral.“

Starší jedinec už má toľko skúseností, že je schopný dokonca cielene obetovať mladšieho. „Videl som zábery z fotopasce, na ktorých si starý potkan počkal, kým mladého potkana pasca eliminuje a potom si pokojne prišiel zožrať „jeho“ diel potravy,“ dodáva L. Mališ.

Hoci prirodzene žijú v norách a dierach vyhrabaných v zemi, potkany sa radi presúvajú cez šachty či kanalizačné potrubia. Dobre sa im lezie po elektroinštalačných rozvodoch, stúpačkách či cez tvz. guličky v práčovniach. Dokonca sa cez WC misu môžu dostať až do bytu. Samozrejme hľadajú potravu. „Je to už síce extrém, no riešil som situáciu, keď potkan vyliezol až na siedme poschodie,“ hovorí J. Remek.

Takže nerobíte dobre, ak zvyšky jedál  vylievate do záchoda.

Revitalstav
Lákadlom pre potkanov sú aj nádoby na odpad pred bytovými domami.  Udržiavanie čistoty okolo nich je ďalším z opatrení, aby sa z potkanov nestali vaši spolubývajúci. Aj tak im úplne nezabránite, kŕmiť sa z kontajnerov, vlezú totiž do nich cez otvory slúžiace na odtok dažďovej vody alebo vylezú hore po kontajneri. Dobre sa im darí aj v kompostoviskách, ktoré na sídliskách pribúdajú. Nielen kvôli potrave, ale aj pre teplo, ktoré kompostovaním vzniká.
Potkany = choroby, to nás učili od detstva. Leptospiróza prenášaná  močom hlodavcov, môže byť viac ako pre človeka nebezpečná pre psov, dokonca až smrteľne. Potkan je aj prenášačom bĺch – parazitov, ktoré tiež môžu prenášať choroby.

Hrozí aj tzv. horúčka od uhryznutia potkanom. Za normálnych okolností potkan zaútočí iba vtedy, ak je už naozaj zahnaný do kúta, je extrémne vydráždený a cíti sa byť ohrozený na živote.  Vtedy už však v sebaobrane dokáže vyskočiť tak vysoko, že môže dieťa uhryznúť na tvári.

Okrem ohrozenia chorobami  spôsobujú premnožené hlodavce hospodárske škody alebo poškodenie majetku. Moč a trus v obilných sýpkach či skladoch úplne znehodnotí úrodu alebo potraviny. V domoch potkany môžu rozhrýzť káble, hadice, dokonca celé elektrické vedenia. Úspešne sa vedia prehrýzť cez plasty, dokonca tvrdené a v extrémnych ohyboch. „Stretol som sa už s tým, že sa potkan prehrýzol cez vnútornú časť tvrdeného plastového odpadového kolena priamo v jeho hlavnom ohybe, osadeného na prípojke z kanalizácie,“ hovorí L. Mališ.

V dome splácajú dva úvery naraz, no v podstate po výmene výťahov už bude obnovený takmer celý dom - okrem balkónov z jednej jeho strany. Túto výmenu by ešte Oľga Hunčíková chcela ako zástupkyňa vlastníkov pomôcť zrealizovať, no až keď budú mať v dome splatenú ešte vyššiu čiastku úveru.
Aj vy ľahko zbadáte, ak sú potkany premnožené.  „Špacírujú“ sa totiž vonku počas dňa, prípadne máte okolo paneláka množstvo dier. Hľadajú potravu a zároveň bojujú o teritóriá. „Likvidácia v takýchto prípadoch môže byť až 3-násobne drahšia, ako prevencia,“ upozorňuje J. Remek.

Najjednoduchšie a najlacnejšie je preto pravidelne deratizovať váš bytový dom. Odborníci odporúčajú plošne, ideálne celé mesto zároveň so sídliskami. Mesto Žilina vyhlásilo celomestskú deratizáciu svojich objektov a verejných priestorov naposledy  na jeseň v roku 2021. Vyzvalo, aby v rovnakom termíne deratizovali (na základe zákona) aj podnikatelia a fyzické osoby a odporučilo to aj občanom na ich pozemkoch a v ich objektoch.

OSBD Žilina deratizuje vo svojich vlastných objektoch 2-krát ročne.
Podľa skúsených deratizátorov je vhodne bytové domy deratizovať 2 razy do roka. Na jar, keď nastane hlavné obdobie rozmnožovania a na jeseň, keď sa postupne sťahujú do obytných priestorov a robia si zásoby. Množia sa naozaj veľmi rýchlo (ďalšie zaujímavosti nájdete aj v rubrike Viete, že... a v našej Tipovačke). Likvidovať ich však treba s profesionálnymi nástrahami. Pretože ako sa zhodujú obaja naši deratizátori, je to akoby zdochli na starobu. Pretože na rozdiel od rôznych domácich „receptov“ je to humánne a zvieratá zbytočne netrpia.